وبلاگ

دسته بندی مطالب

جدیدترین مطالب
ایزوگام

قیر و انواع آن

قیر چیست؟

قیر طبیعی چیست؟

قیر ماده ای است سیاه رنگ و خمیری شکل که برای عایق کاری رطوبت و ساخت آسفالت کاربرد دارد.این محصولی از فراورده ی نفت خام می باشد. این ماده در دمای محیط جامد اما با افزایش دما به حالت خمیری در می آید و به حالت مایع می شود.

این ماده معمولا از تقطیر نفت خام بدست می آید این نوع ماده را قیرنفتی یا تقطیری می نامند.این محصول تولید شده از نفت خام به دو شکل طبیعی و معدنی و نفتی یا پالایشگاهی تهیه می شود.این نوع ماده در مصارف صنعت راه سازی و ساختمان سازی کاربرد فراوانی دارد.

انواع و کاربرد قیر 

قیر رامیتوان با توجه به منشا به سه دسته تقسیم کرد.

۱.قیرطبیعی

۲.قیرهای نفتی

۳.قیرهای قطرانی

  • قیرطبیعی

قیرطبیعی یک رزین هیدروکربن است.تیم ماده در حالت کلوخه ایی ماده ای براق، مشکی و بسیار شبیه ابسدین، بسیار ترد است.قیرطبیعی در زیر سطح زمین در لایه های عمودی یافت می شود.

خصوصیات قیرطبیعی

قیرطبیعی دارای خصوصیاتی از جمله قابلیت انحلال بالا در محلول های آلی، خلوص بالا و خواص ثابت، وزن مولکولی بالا و محتوای نیتروژن بالا می باشد.

قیرطبیعی یک ماده آلی، هیدروکربن و بهترین عایق رطوبتی در طبیعت می باشد.

این محصول دارای کاربردهای فراوانی در صنایع مختلف راهسازی،کشاورزی،نفت و گازپتروشیمی و از همه مهمترصنایع مربوط به سوخت وانرژی است.

  • قیرهای نفتی

قیرهای نفتی به قیرهایی جامد و نیمه جامد گفته می شود.این نوع ماده از تقطیر مستقیم نفت بدست می آید.

قیرنفتی از ته مانده یا بازمانده ی سنگین تقطیر نفت خام می باشد.تقطیر بک فرایند اساسی در تصفیه نفت خام است.این محصول در دمای زیاد گرما آبکی است؛ باکاهش دما کند روان ، خمیری سفت می شود.

  • قیرقطرانی

قیرقطران این نوع ماده به دلیل تشابه ظاهری و کاربردی با قیرنفتی گاهی با یک اسم شناخته می شود. منبع تهیه این ماده با قیرنفتی متفاوت است.

امروزه این محصول در چهار گروه کاربرد ۱ راهسازی(Road Tar ) ، ۲خاكه ذغال قالبی(Briquettin)، ۳ الكترودهای ذغالی(Electrode Binder) و ۴لعاب و روكش لوله ها(Pipe Enamels) استفاده می شود.

 

قیر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.