وبلاگ

دسته بندی مطالب

جدیدترین مطالب
ایزوگام

کک نفتی چیست؟

کک نفتی (Petcoke) چیست؟

کک سازی  فرآیندی متشکل از مراحل تجزیه حرارتی،پلیمریزاسیون و کنداسیون است که ته مانده ی مواد سنگین نفتی به صورت گاز،مایع و جامد با درصد بالای کربن به نام کک نفتی تشکیل میشود.

کک نفتی ماده ای است که ازمواد اولیه ی نفتی در دما و فشار بالا باقی مانده بدست می آید. در دما و فشار محیط کک نفتی به صورت جامد است. کربن عنصرو باقی مانده سخت شده مواداولیه ساخته شده است. کک نفتی به سه دسته بر اساس خوراک اولیه درست می شود:

  1. دانه ای(Shot Coke)
  2. اسفنجی(Sponge Coke)
  3. سوزنی(Needle Coke)
کک دانه ای(shot coke)

برای تولید کک دانه ای از خوراکی با غلظت های زیاد آسفالتین و گوگرد است.کک دانه ای با زغال سنگ رقابت می کند.کک سوختی نسبت به زغال سنگ چندین مزیت و عیب های اساسی دارد.

اولین مزیت: بالا بودن ارزش حرارتی نسبت به زغال سنگ است.میانگین ارزش حرارتی but/Ib1400 دارد.ارزش حرارتی زغال سنگ But/Ib12000-8000 است.

دومین مزیت:مقدار خاکستر کک دانه ای کمتر است.زغال سنگ بین ۲ الی ۲۰ درصد جرمی خاکستر دارد.

معایب: مشکل اصلی کک دانه ای دارا بودن بیش از حد از گوگرد به نسبت زغال سنگ است؛بین ۴ الی ۷ درصد آن را گوگرد تشکیل داده است.زغال سنگ به نسبت این ماده کمتر از  درصد گوگرد دارد.

کاربرد مهم این ماده در کوره های سیمان است.آهک های استفاده شده در سیمان می تواند گوگرد و دیگر فلزات موجود در آن را جذب کند.

کک اسفنجی(Sponge Coke)

این نوع ماده بخاطر ظاهر شبیه به اسفنج دارد کک اسفنجی نامیده شده است.این نوع ماده ای مواد اولیه آسفالتین۳۰الی۴۰ درصد،گوگرد ۱.۵ الی ۳ درصد و فلزات ۳۰۰-۲۰۰ ppm است تولید می شود.یکی از کاربرد های کک اسفنجی برای ذوب آلومینیوم است.

کک سوزنی(Needle Coke)

کک سوزنی ظاهری سوزنی و ساختاری با کریستال های کشیده دارد.مواد برای تشکیل این نوع ماده از ترکیبات آروماتیکی -ترکیبات کربنی حلقوی بالای۷۰درصد،ترکیبات آسفالتینی و گوگرد ناچیز است.

کک سوزنی برای ساخت الکترودهای گرافیتی مورد استفاده قرار می گیرد.

کاربردهای کک نفتی

این نوع ماده کاربرد فراوانی دارد.می توان به اصلی ترین کاربرد این ماده که تولید الکترودهای کربنی یا بازیابی آلومینیوم اشاره کرد.برای این کاربرد به خلوص بالایی از کربن لازم است و پایین بودن درصد خاکستر موجود نیز مهم است.

این نوع کک در تولیدکاربید کلسیم که از آن استلین تولید میشود کاربرد دارد.

اصلی ترین کاربردها:

  1. سوخت
  2. تولید آند سلول های الکترولیتی احیایی آلومینا
  3. تولید فسفر عنصری کاربید کلسیم و کاربید سیلیکون 
  4. تولید الکترود برای کوره ی الکتریکی
  5. تولید گرافیت

 

 

 

 

کک نفتی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.